Az egyik kérés az volt, hogy mondjam el a nyertes lottószámokat a jövő szombatra, a másik pedig az, hogy meséljek az itteni étkezési szokásokról. A második kérés nyert, aki az elsőre tudja a megoldást, kérem vegyen be egy közös szelvénybe.
Amikor tartottunk kifelé a busszal és Gábor az igazak álmát aludta, én a mellettem ülő már több mint egy éve Londonban lakó hölggyel beszélgettem. Ő mondta, hogy miféle boltok vannak, mit hol lehet megvenni és ő mesélt nekem két eddig még általam nem ismert üzletről. Mondta azt is, hogy az itteni zöldségekből nem tud olyan levest készíteni mint otthon, én ezt itt még nem próbáltam, bár már jó lenne.
Amikor a busz bekanyarodott a Hostel utcájába láttuk, hogy 5 perce van a Tesco, szval az első két hétben nem volt kérdéses hol vásároljunk. Mivel akkor konyhánk se volt, majdnem minden nap voltunk valamilyen boltban.
Első és legfontosabb amire rájöttünk az első pár napban, hogy az itteni Tesco saját márkás termékei nem olyanok mint otthon. Vagyis, itt ehetőek, finomak, és nem a legalja az. Az eladók nagyon kedvesek, segítőkészek, és ha nézel rájuk mint egy hülye, mert nem érted amit mondd, akkor sem kezd el arcokat vágni, és ami a legérdekesebb, mosolyog, és nem az van az arcán, hogy mennyire utálom a munkámat. Ezt pár bejegyzéssel visszább már írtam, hogy itt nincs az a rohanás, sietés ilyesmi, vagy csak mi még nem voltunk olyan helyen, bár a munkát kivéve (vagyis, hogy még nem dolgoztunk itt) elég sokfelé megfordultunk.
Amikor még a Hostelben laktunk egy-egy buszos kirándulás keretében felfedeztük a másik két nagy áruházláncot is.
http://www.sainsburys.co.uk/sol/index.jsp
és http://www.asda.com/
Mind a két helyen hatalmas a választék, vannak saját márkás termékek és ami meglepő volt, nekem úgy tűnt olcsóbbak mint a tesco. A mi viszonyítási alapunk fő részét az képezi, hogy mindenhol megnézzük, hogy a Russian standard vodka (amit még Moszkvából ismerünk) hol mennyibe kerül. Mert a kenyér és tej meg ilyesmik, azok általában mindenhol ugyanannyiért kaphatóak. Ja és rengeteg fajta van belőlük.
Ami itt még szokás, és nekem nagyon tetszik, hogy olyan akciók vannak, hogy 1/2 ez azt jelenti, hogy 1 fontért 2 darabot veszel belőle, meg 1/3 esetleg ilyesmik. Külön ki vannak írva, hogy minek mennyivel kevesebb az ára, és tegnap voltunk egy olyan boltban ahol az volt kiírva, hogy ugyanez a termék a Tescoban mennyibe kerül.
Most amíg iskolások vagyunk, csak a legszükségesebbeket vesszük meg, de azt már látom, hogy azok a zöldségek amiket otthon Csabán nem volt lehetőségünk megvenni, itt azt is ehetünk. Olcsóbban hozzá lehet jutni. Konkrétan az ilyen előre becsomagolt különféle salátákra értem. (madár, rukola, stb.)
Szintén meglepő dolog a fair trade termékek széles választéka, még a Tescoban is, nemcsak a kedvenc bioboltunkban. És nem drágábbak.
Amiről már írtam, hogy itt mindenből van előre elkészített dolog is, ezeket mi nem esszük, de majd a teszt kedvéért írok róla és megkóstoljuk a későbbiek során. (Gábor alig várja)
Feladtam a váltogatást. Mindent úgy számolok, hogy a heti 40 órás minimálbérhez vonatkoztatok mindent. Elvileg 6 font (kicsit több, de így könnyebb számolni) a minimálbér. Szval az nagyon kicsit felkerekítve heti 250 font, egy hónapra 1000.
Mindent úgy számolok ki, hogy hány órát kell dolgozni, hogy ez vagy az meglegyen. Egy kávé (közepes, legyen mondjuk Latte) egy jó helyen kevesebb mint fél óra munka ára. Egy pizza elvitelre, nagy méret és közepes feltételezésű (itt érdekes mert sok helyen úgy van, hogy fizetsz egyet és kapsz hozzá mégegyet) 1,5-2 munkaóra között van. Egy sör (és tegyük hozzá, hogy itt az drága) 1/3 munkaóra. Persze boltban véve, kocsmában még nem voltunk. Egy kenyér 1/6 munkaóra és az alapvető élelmiszerek szintén ilyenkörül vannak.
Egy studio lakás (egyszobás lakás, itt így nevezik) albérlete egy hónapra rezsivel együtt kb 60%-a a fizetésnek. Brightonban persze, Londonban azt mondják drágább. Azt számoltuk, hogy egy másik 60%ból (hiszen mi ketten vagyunk, és reményeink szerint mind a ketten dolgozni fogunk) ésszerű keretek között (nem dohányzunk) meg lehet élni kényelmesen. Úgy, hogy eszik az ember mindent rendesen, eljár tornázni is akár meg ilyesmi. Na, azt hiszem ez volt a fő ok ami miatt kijöttünk. Otthon akármennyire is szerettük volna ez nem volt meg.
És most jöjjenek a csodák.
3 db fair trade ananász fél óra munka áráért.
Asdában vett Cider 16 perc munka (akciós volt)
és a legkirályabb, amit még sose láttunk:
Fél óra munka áráért, nagyon akciósan az Iceland-ben. (Ahol a készlet 70%-a fagyasztott árú.